مخالفان افزایش عوارض سیگار پاسخگوی مردم باشند

معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی تهران مطرح کرد:
مخالفان افزایش عوارض سیگار پاسخگوی مردم باشند

معاون اجتماعی و فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به مضرات مصرف سیگار بر سلامت مردم گفت:نمایندگان مجلس که باافزایش عوارض سیگار مخالف هستند در رسانه ملی دلایل خود را با مردم مطرح کنند.
دکتر عبدالرحمان رستمیان صبح شنبه در نشست خبری به تشریح ابعاد مصوبه کمیسیون تلفیق مجلس برای تعیین نرخ عوارض مصرف سیگار اشاره کرد و گفت: بررسی ها نشان داده به ازای هر یک درصد ایجاد عوارض برای مصرف سیگار در خانواده های کم درآمد شاهد کاهش یک درصدی مصرف سیگار هستیم.
رستمیان یادآور شد: این مسئله علاوه بر اینکه از هزینه های درمان بیماری های ناشی از مصرف سیگار کم می کند باعث می شود منبع درآمدی برای دولت ایجاد شود.
وی با اعلام این مطلب که هزینه های درمان بیماری های ناشی از مصرف سیگار سه برابر هزینه مصرف سیگار است، اظهار داشت: ۷۰ درصد بیماری هایی که معلولیت ایجاد می کنند قابل پیشگیری هستند و باید بودجه را به گونه ای تخصیص داد که موضوع پیشگیری مقدم بر درمان باشد.
معاون اجتماعی و فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به عنوان افراد تأثیرگذار جامعه نام برد و تصریح کرد: درسال ۹۴ که بنده نماینده مجلس و عضو کمیسیون تلفیق بودم برای بودجه سال ۹۵ رقم ۲۵۰۰ میلیارد تومان عوارض مصرف سیگار تعیین شد که متأسفانه این رقم در بودجه سال ۹۶ با ۵۰ درصد کاهش به هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان رسید.
رستمیان با بیان این مطلب که در سال ۲۰۱۵ از ۲۰ کشور منطقه فقط افغانستان از ما مالیات کمتری بابت سیگار دریافت می کرد، خاطرنشان کرد: مصرف سیگار نه تنها روی شخص بلکه روی ژنتیک افراد نیز تأثیر دارد.
وی افزود: خوشبختانه امسال کمیسیون تلفیق همانند بودجه سال ۹۵ را برای دریافت عوارض از سیگار در سال ۹۷ پیش بینی کرده است و انتظار می رود با طرح این موضوع در صحن مجلس شاهد افزایش این میزان اعتبار باشیم.
معاون اجتماعی و فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران تأکید کرد: نمایندگانی که با افزایش مالیات بر سیگار مخالفت می کنند می بایستی در رسانه ملی دلایل خود را با مردم بازگو کنند.
رستمیان با اشاره به این مطلب که در سال۹۴ ما ۹ کارخانه تولید سیگار در کشور داشتیم افزود: در پایان سال ۹۶ این تعداد به ۱۷ کارخانه رسیده است که باید از مسئولان امر بپرسیم چه اتفاقی افتاده که سایر کارخانجات کشور به حالت نیمه تعطیل درآمده اما تعداد کارخانه های سیگار دو برابر شده است.
وی تأکید کرد: سیاست سازمان جهانی بهداشت این است که کارخانه هایی که آسیب زا هستند نباید سودکلان داشته باشند که رشد کنند اما متأسفانه در کشور ما سود کارخانجات سیگار به گونه ای است که شاهد افزایش تعداد این کارخانجات هستیم.
معاون اجتماعی و فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اعلام این مطلب که ۵۰ درصد پول ناشی از مصرف سیگار به وزارت بهداشت می رسد گفت: ۵۰ درصد مابقی نیز به وزارتخانه های آموزش و پرورش و ورزش و جوانان اختصاص می یابد که باید بر نحوه هزینه کرد این بودجه نظارت شود.
رستمیان یادآور شد: ۹۹ درصد افراد سیگاری، مصرف سیگار را در سنین پائین شروع می کنند از همین رو لازم است که در موضوع فرهنگ سازی در مدارس بیشتر فعالیت کنیم.

لزوم ارتقای سازنده‌های قطعات موتور از طریق راه اندازی یا تقویت مراکز تحقیق و توسعه قطعات موتوری

مدیر بخش علمی همایش موتورهای درون‌سوز و نلزوم ارتقای سازنده‌های قطعات موتور از طریق راه اندازی یا تقویت مراکز تحقیق و توسعه قطعات موتوریفت با اشاره به لزوم افزایش دانش سازنده‌های قطعات موتور در جهت بهبود کیفی خودروهای ساخت داخل و حرکت در مسیر فناوری های نوین و نیاز به سرمایه گذاری در زمینه موتورهای هیبریدی و الکتریکی با توجه به آلودگی هوا در کلان‌شهرها گفت: مباحث علمی و آخرین فناوری‌ها در حوزه موتورهای درون سوز و نفت در این همایش ارائه می‌شود.
دکترعلیرضا حاج‌علی‌محمدی، نائب رئیس انجمن علمی موتور ایران در آستانه برگزاری دهمین همایش موتورهای درون‌سوز و نفت اظهار داشت: این همایش مهمترین رویداد در حوزه موتورهای درونسوز در کشور است که هر دوسال یکبار برگزار می شود و در تاریخ ۲۴ تا ۲۶ بهمن ماه سال‌جاری در پژوهشگاه صنعت نفت تهران با حضور پژوهشگران، دانشگاهیان، اهالی صنعت و صاحب‌نظران برجسته از داخل و خارج از کشور برگزار می‌شود.
وی افزود: بیش از ۱۷۰ مقاله برای ارائه در همایش ارسال شده است و ارائه مقالات شفاهی و پوستری، برگزاری کارگاه های آموزشی، میزگردهای تخصصی، سخنرانی‌های کلیدی و نشست‌های صنعتی از جمله برنامه‌های این همایش است همچنین اولین نشست تخصصی تحقیق و توسعه سازندگان قطعات موتور را در همایش دهم شاهد خواهیم بود. در این همایش همچنین شرکت های مختلف فعال در حوزه موتورهای درونسوز و نفت آخرین دستاوردهای طراحی و تولیدی خود را درنمایشگاه جانبی همایش عرضه خواهند نمود.
مدیر بخش علمی همایش موتورهای درون‌سوز و نفت ادامه داد: با توجه به وضعیت آلودگی هوا در کلان‌شهرها یک راه حل جهت برون رفت از این مسأله استفاده از خودروهای هیبریدی و الکتریکی و استفاده از فناوری های نوین کنترل آلودگی در موتور خودروهاست تا بتوانیم تا حدودی موضوع آلودگی هوا را در کلانشهرها کنترل کنیم بنابراین بحث کیفیت خودروها و قطعات آن، همچنین تحقیق و توسعه و ارتقای سازنده‌ها در این همایش مد نظر قرار گرفته و بر همین اساس تمرکز و سرمایه گذاری بر روی پروژه‌های توسعه‌ای در زمینه موتورهای هیبریدی از موضوعاتی است که در این همایش مورد بحث و گفتگو قرار می‌گیرد.
نایب رئیس انجمن موتور ایران ادامه داد: از دیگر موضوعات مهمی که در قالب سخنرانی کلیدی و مقالات در این همایش مورد بحث و گفت وگو قرار می‌گیرد موضوع موتورهای مجهز به سامانه پرخوران (توربوشارژ) است که در واقع این موتورها نسل جدید موتورهای احتراقی هستند که آلایندگی و مصرف کمتری نسبت به موتورهای کنونی دارند.
حاجی علی محمدی گفت: در این همایش که انجمن علمی موتور ایران با همکاری پژوهشگاه صنعت نفت برگزار کننده آن است، مباحث راهبردی صنعت خودرو و قوای محرکه، مباحث علمی و آخرین فناوری‌ها در حوزه موتورهای درون سوز و نفت توسط سخنرانان کلیدی خارجی آکادمیک و صنعتی از دانشگاه برونل انگلیس و شرکتهایی همچون بوش، FEV، AVL و هانیول که جزو پیشروترین شرکت ها در زمینه طراحی موتور و قطعه سازی در دنیا هستند، ارائه خواهد شد.

حرکت به سمت تولید خودروهای هیبریدی

موتورهای سه سیلندر که اکنون تولید آنها از سوی خودروسازان داخلی دنبال می شود، مسیری است برای حرکت به سمت خودروهای هیبریدی و تمرکز اصلی همایش نیز بر آن است.

سید «محمد افقهی» رییس هیأت مدیره انجمن علمی موتور ایران در آستانه برگزاری دهمین همایش موتورهای درون سوز و نفت گفت: این همایش با قدمتی ۲۰ ساله سعی کرده هر آنچه ک جهت بهبود ارتقای سوخت است بکار گیرد و ثمره همین همکاری است که در یک مسیر برای ارتقای موتورهای سه سیلندر ، خودروهای هیبریدی و سوخت های فسیلی در حرکت هستیم .

وی افزود: پرداختن به موضوع فناوری خودروهای هیبریدی و الکتریکی و همچنین فناوری های جدید سی ان جی و موتورهای احتراق داخلی، از جمله برنامه های پیش بینی شده در این همایش است و اکنون نزدیک به سه میلیون خودروی گازسوز در کشور وجود دارد که عمده آنها تبدیلی اند؛ اما باید آینده خودرویی کشور را با خودروهای پایه گازسوز طراحی کرد.
دبیر علمی همایش اعلام کرد: موتورهای سه سیلندر که اکنون تولید آنها از سوی خودروسازان داخلی دنبال می شود، مسیری است برای حرکت به سمت خودروهای هیبریدی و تمرکز اصلی همایش نیز بر آن است.
وی از برگزاری هفتمین نمایشگاه موتورهای خودرو در کنار دهمین همایش موتورهای درون سوز و نفت خبر داد.
افقهی تصریح کرد: تدوین راهبرد سوخت و قوای محرکه، سوخت های نوین و پاک، فناوری های نوین موتور، احتراق در موتورهای درون سوز و مهار آلایندگی ناشی از آن، دینامیک سیالات موتورهای درون سوز، صدا و ارتعاشات، مدیریت و تنظیم موتور، روانکاری، تطابق موتور با خودرو، علل خرابی و فرآیندهای بهبود قطعات و طراحی و ساخت موتورهای درون سوز و قطعات آن، از جمله محورهای اصلی این همایش است.

قابل ذکر است: دهمین همایش موتورهای درون سوز و نفت ۲۴ تا ۲۶ بهمن ماه امسال در پژوهشگاه صنعت نفت برگزار می شود.

افتتاح استارتاپ ویکند در حوزه مطالعه و آموزش الکترونیکی

معاون مرکز نوآوری و کارآفرینی پارک علم و فناوری تهران:
افتتاح استارتاپ ویکند در حوزه مطالعه و آموزش الکترونیکی

معاون مرکز نوآوری و کارآفرینی پارک علم و فناوری تهران نیز در خصوص برگزاری استارتاپ ویکند در دوازدهمین کنفرانس یادگیری و یاددهی الکترونیکی ایران گفت: این رویداد با همکاری پارک دانشگاه تهران برگزار شد.
محمد جعفری گفت: در بحث استارتاپ ویکند به دنبال این هستیم که از ایده هایی که در حوزه مطالعه و آموزش الکترونیک وجود دارد، حمایت کنیم.
جعفری ادامه داد: این استارتاپ امروز چهارشنبه ۹ اسفند آغاز و تا جمعه ۱۱ اسفند ادامه دارد؛ در روز اول شرکت کنندگان ایده های خود را مطرح می کنند که حدود ۱۰ تا ۱۲ ایده انتخاب می شود و ۱۰ تیم بر اساس این ایده ها تشکیل می شود که در این سه روز برای این تیم ها، بحث های مشاوره ای و کارگاه های آموزشی برگزار می شود.
وی افزود: این تیم ها در روز سوم دوباره ایده های خود را در حضور یک سری داور و سرمایه گذار مطرح می کنند که بعد از داوری ایده ها به سه تیم اول جوایز نقدی به مبلغ پنج، هفت و ۱۰ میلیون تومان پرداخت می شود.
معاون مرکز نوآوری و کارآفرینی پارک علم و فناوری تهران گفت: هدف ما از برگزاری این استارتاپ ویکند این است که بتوانیم از سه تیم اول برگزیده این استارتاپ در پارک علم و فناوری تهران حمایت کنیم؛ ما در تلاشیم که به این سه تیم در پارک علم و فناوری تهران فضا یا میز کار دهیم و حمایت های خود را ادامه دار و به آنها کمک کنیم که بتوانند تیم اصلی خود را تشکیل دهند تا یک هسته کارآفرین ایجاد شود و بتوانند در این حوزه برای خود یک کسب و کار ایجاد کنند.

آموزش الکترونیکی ۷۰ رشته در دانشگاه تهران/پیشتازی دانشگاه در یادگیری الکترونیکی

ریس دوازدهمین کنفرانس یادگیری و یاددهی الکترونیکی ایران:
آموزش الکترونیکی ۷۰ رشته در دانشگاه تهران/پیشتازی دانشگاه در یادگیری الکترونیکی

معاون آموزشی دانشگاه تهران با بیان اینکه ۷۰ رشته در دانشگاه تهران با آموزش الکترونیکی تدریس می شود، گفت: دانشگاه تهران از دانشگاههایی است که در زمینه آموزش الکترونیکی پیشتاز بوده است.
حسین حسینی، رئیس دوازدهمین کنفرانس یادگیری الکترونیکی و معاون آموزشی دانشگاه تهران اظهار داشت: این دانشگاه از دانشگاههایی است که از گذشته دور به حوزه اموزش الکترونیکی ورود پیدا کرده است.
وی با بیان اینکه مرکز آموزش الکترونیکی دانشگاه از سال ۱۳۸۳ آغاز به کار کرده است، خاطر نشان کرد: مجوز این موسسه از مراجع گرفته شده که در تمام رشته های خودش آموزش الکترونیکی داشته باشد.
رئیس دوازدهمین کنفرانس یادگیری الکترونیکی با اشاره به این رشته ها گفت: حدود ۷۰ رشته برنامه اموزش الکترنیکی در این دانشگاه وجود دارد که تا کنون ۱۲ هزار دانش آموخته در حوزه اموزش الکترونیکی داریم؛ دانشگاه می تواند در همه رشته ها آموزش الکترونیکی را داشته باشد.
حسینی، همچنین در حال حاضر نزدیک به ۲ هزار نفر در حوزه آموزش الکترونیک مشغول به تحصیل هستند.
معاون آموزشی دانشگاه تهران با بیان اینکه آموزش الکترونیکی در مقطع کارشناسی ارشد صورت می گیرد، خاطر نشان کرد: مدرک این آموزش های الکترونیکی تفاوتی با مدرک معمولی ندارد. در مدرک این دانشجویان عبارت مجازی بر اساس نظام نامه آموزش الکترونیکی وزارت علوم درج می شود.
به گفته حسینی، اعتقاد داریم در شیوه ارتقا آموزش الکترونیکی زیرساختهای لازم فراهم نشده زیرا باید اموزش الکترونیکی هم همسطح آموزش های معمولی برگزار شود.
گفتنی است دوازدهمین کنفرانس یادگیری الکترونیکی ۱۳ و ۱۴ اسفند ماه در سالن الغدیر دانشکده مدیریت دانشگاه تهران در حال برگزاری است.

اولین کنفرانس و ‌نمایشگاه صنعت ساخت در کشور برگزار می‌شود

دبیر اجرایی کنفرانس صنعت ساخت با اشاره به برگزاری اولین کنفرانس ساخت و‌ساز در کشور، اظهار کرد: این کنفرانس با هدف اقتصاد مقاومتی و سندچشم‌انداز ۲۰ساله برگزار می‌شود ‌‌و مدیران و شهرداران کلان‌شهرها در آن حضور خواهند یافت.

علی شاهانی دبیر اجرایی کنفرانس صنعت ساخت اظهار کرد: اولین کنفرانس و نمایشگاه صنعت ساخت در اسفند ماه سال جاری به همت مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و به کمک بخش خصوصی در بالاترین سطح مدیریتی کشور برگزار می‌شود.
وی افزود: اهداف این کنفرانس همسو با اهداف اقتصاد مقاومتی و سند چشم انداز ۲۰ساله کشور است و عموم دستگاه‌های ذی‌زبط در این کنفرانس حضور به هم‌ می‌رسانند.

دبیر اجرایی کنفرانس ادامه داد: اولین تاریخ پیشنهادی برای برگزاری این کنفرانس دوم تا چهارم اسفند ماه است ولی به دلیل استقبال زیادی که از این کنفرانس شده است ، ممکن است این تاریخ به تعویق بیفتد.

شاهانی تصریح کرد: از وزیر راه،مسکن و شهرسازی و همچنین وزیر صنعت،معدن و تجارت برای حضور در این کنگره دعوت شده و از سخنرانان روز افتتاحیه هستند.

وی اضافه کرد: شهرداران کلان‌شهرهای تهران، اصفهان، مشهد، تبریز، ارومیه، شیراز و کرج جهت شرکت در این کنفرانس دعوت شده است. همچنین رییس شورای شهر تهران، سخنرانانی مدیرانی از سازمان محیط زیست، سازمان نظام مهندسی و مدیرعاملان شرکت های بزرگ کشور در این کنفرانس حضور خواهند داشت.

شاهانی با اشاره به اهداف کنفرانس اظهار کرد: ما به دنبال آن هستیم که بهره‌وری را در ساخت و ساز بالا برده و ضمن معرفی نوآوری‌های جدید به کارفرمایان، درصددیم که ارز کمتری از کشور خارج و ارز بیش‌تری به کشور وارد شود.

دبیر اجرایی این کنفرانس گفت: از ۲۰کشور برای شرکت در این کنفرانس دعوت شده و وزارت امورخارجه کشورمان همکاری های لازم را در این خصوص با ما داشته است.

وی ادامه داد: سوئد، ترکیه،افغانستان ، پاکستان ، گرجستان، آذربایجان ، کشورهای حوزه خلیج فارس و کشورهای اسکاندیناوی از جمله کشورهایی ست که در این کنفرانس شرکت خواهند داشت.

شاهانی در آخر تاکید کرد: با توجه به زلزله‌های اخیر از جامعه‌ی عمران کشور خواستاریم که ما را در برگزاری این کنفرانس یاری کنند تا بتوانیم به اهداف والای کشور که داشتن شهری پایدار و ایمن است برسیم.

بی اثر بودن حدود ۷۵ درصد درمان‌های سرطان در جهان

دبیر علمی دومین کنگره بین المللی پزشکی شخصی ایران:

بی اثر بودن حدود ۷۵ درصد درمان‌های سرطان در جهان/ درمان مؤثر بیماری‌ها با توجه به پزشکی فرد محور

دبیر علمی دومین کنگره بین‌المللی پزشکی شخصی ایران با اشاره به بی اثر بودن حدود ۷۵ درصد درمان و داروهای سرطان در جهان گفت: با استفاده از پزشکی شخصی می‌توان درمان دقیق و هدفمند بیماران را انجام داد.
دکتر محمد علی صارمی در آستانه برگزاری دومین کنگره بین‌المللی پزشکی شخصی ایران اظهار داشت:
دستاوردهای نوین در عرصه پزشکی فردمحور ،رویکردی تازه در درمان اختصاصی سرطان به شمار می روند. این حوزه پزشکی به دنبال ارائه خدمات پزشکی (سلامت، پیشگیری، تشخیص، درمان و مراقبت) متناسب با ژنتیک فرد است. در این مدل، پزشک با آگاهی از اطلاعات نهفته شده در ژنوم هر فرد می‌تواند به او داروی مؤثر با حداقل عوارض جانبی و در دوز مناسب تجویز کند و توصیه مناسب برای تغییر در سبک زندگی و رژیم غذایی به منظور پیشگیری و درمان بیماری‌ها و تغییر صفات، را ارائه دهد.
وی با بیان اینکه بسیاری از درمان‌های امروزه برای افراد مختلف بی اثر است، گفت: واکنش دارویی در افراد مختلف متفاوت بوده و نمی‌توان درمان‌های یکسانی برای افراد انجام داد و با تحولات حوزه ژنتیک داروها امروزه متناسب هر فرد ارائه می‌شود.
دبیر علمی دومین کنگره بین المللی پزشکی شخصی ایران با اشاره به اینکه در حال حاضر حدود ۴۰۰ دارو بر اساس سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) به صورت فرد محور تهیه شده است گفت: بر همین اساس فرد ابتدا آزمایش های ژنتیک انجام می‌دهد و بر اساس آن داروی مناسب بیمار تجویز خواهد شد.
رئیس مرکز تحقیقات پزشکی شخصی دانشگاه علوم پزشکی بقیة‌الله (عج) ادامه داد: در حال حاضر حدود ۷۵ درصد درمان‌ها و داروها در حوزه سرطان در جهان، حدود ۴۳ درصد در حوزه دیابت، حدود ۴۰ درصد در حوزه مشکلات قلبی و حدود ۳۸ درصد به افسردگی جواب نمی‌دهد چرا که دارو متناسب ژنتیک فرد تجویز نمی‌شود و به موضوع پزشکی شخصی توجه نشده است.

صارمی با بیان اینکه پزشکی شخصی ابعاد مختلفی در حوزه سلامت و اقتصاد به همراه دارد، گفت: با توجه به پزشکی شخصی برای هر فرد درمان مناسب را در زمان مناسب انتخاب کرده و نتیجه موثرتری از درمان را به دست می‌آوریم.

وی افزود: پزشکی فرد محور در واقع روشی بوده که کمک می کند قبل از اینکه آزمون وخطا انجام دهیم متوجه می‌شویم که چه مسیر درمانی برای بیمار مناسب است و در واقع پزشک با یک چراغ روشن انتخاب می‌کند که چه روش درمانی و دارویی مناسب برای بیمار خواهد بود.

 

ادامه مطلب …